ZO ECHOZ Chemosvit

A+ A A-

Právo na informovanosť, podporuje aktivity na znižovanie možnosti výskytu nežiadúcich udalostí.

V modernej spoločnosti, rýchlo rastie úloha informačných procesov, ako aj všetkých prostriedkov získavania, prenosu, spracovania a zachovania informácie, technických komunikačných zariadení.

 

Slovo informácia má latinský pôvod a jeho význam spočíva v oznámení, správe, udaji a poučení. V zmysle teórie informácie je mierou na zníženie výskytu náhodných udalostí.

Pre súčasnú spoločnosť platí zásada, ktorú vyslovil zakladateľ kybernetiky N.Wiener - „Aktívne žiť znamená žiť s primeranými informáciami".

K predpokladom na bezpečné vykonávanie pracovných úloh patria aj dostatočné vedomosti znalosti a informácie, poznanie predpisov a zásad BOZP a schopnosť ich praktického uplatnenia. Informovaný v oblasti bezpečnej práce, sa rovná možnosti vopred sa pripraviť na určitú situáciu a čeliť jej nežiadúcim prvkom, maximálne využívať stroje, zariadenia, organizáciu práce pre dosahovanie optimálnych pracovných výsledkov a vytvárania bezpečných pracovných podmienok.

V zmysle zákona NR SR č.124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov Zamestnávateľ je povinný pravidelne, zrozumiteľne a preukázateľne oboznamovať každého zamestnanca:

a/ s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri

práci, so zásadami bezpečnej práce, zásadami ochrany zdravia pri práci, zásadami bezpečného

správania na pracovisku a s bezpečnými pracovnými postupmi a overovať ich znalosť,

b/ s vyskytujúcimi sa a predvídateľnými nebezpečenstvami, ich účinkami na zdravie a s

ochranou pred nimi,

c/ so zákazom vstupovať do priestoru, zdržiavať sa v priestore a vykonávať činnosti, ktoré by mohli

bezprostredne ohroziť život alebo zdravie zamestnanca,

d/ Zamestnávateľ je povinný oboznámiť zrozumiteľne a preukázateľne zamestnanca so zoznamom

prác a pracovísk:

-zakázaných tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám,

-spojených so špecifickým rizikom pre tehotné ženy, matky do konca deviateho mesiaca po pôrode a pre dojčiace ženy,

-zakázaných mladistvým zamestnancom,

Zamestnávateľ je povinný zamestnanca oboznámiť v súlade s odsekmi a/ - d/ pri jeho prijatí do zamestnania, preložení na iné pracovisko, zaradení alebo prevedení na inú prácu, zavedení novej technológie, nového pracovného postupu alebo nového pracovného prostriedku.

Obsah oboznámenia a pravidelnosť opakovaného oboznámenia musia byť prispôsobené charakteru práce vykonávanej zamestnancom, jeho pracovisku a iným okolnostiam, ktoré sa týkajú výkonu práce, najmä pracovným prostriedkom, pracovným postupom, novým alebo zmeneným nebezpečenstvám a ohrozeniam.

Pravidelnosť opakovaného oboznamovania je stanovená v zmysle zákona č.124/2006 Z.z. tak, aby sa vykonávalo najmenej raz za dva roky, ak osobitný predpis neustanovuje kratší čas.

Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom a zástupcom zamestnancov pre bezpečnosť vhodným spôsobom a zrozumiteľne (napr. porady, vývesky, školenia) potrebné informácie o:

a)nebezpečenstvách a ohrozeniach, ktoré sa pri práci a v súvislosti s ňou môžu vyskytnúť, a o výsledkoch posúdenia rizika,

b) preventívnych opatreniach a ochranných opatreniach, ktoré zamestnávateľ vykonal na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a ktoré sa vzťahujú všeobecne na zamestnancov a na nimi vykonávané práce na jednotlivých pracoviskách,

c)opatreniach a postupe v prípade poškodenia zdravia vrátane poskytnutia prvej pomoci, ako aj o opatreniach a postupe v prípade zdolávania požiaru, záchranných prác a evakuácie,

d)preventívnych opatreniach a ochranných opatreniach navrhnutých a nariadených príslušným inšpektorátom prácealebo orgánmi dozoru,

e)pracovných úrazoch, chorobách z povolania a ostatných poškodeniach zdravia z práce, ktoré sa vyskytli u zamestnávateľa, vrátane výsledkov zisťovania príčin ich vzniku a o prijatých a vykonaných opatreniach.

Zamestnávateľ poskytne potrebné informácie, najmä o faktoroch, ktoré ovplyvňujú alebo môžu ovplyvňovať bezpečnosť a zdravie zamestnancov, aj určeným odborne spôsobilým zamestnancom (bezp. technikovi, revíznym technikom, požiarnym technikom, pracovnej lekárskej službe a pod.) na vykonávanie preventívnych a ochranných služieb, vrátane tých, ktorí mu tieto služby poskytujú dodávateľským spôsobom.

Tieto povinnosti zamestnávateľa nadväzujú na právo zamestnanca na informácie o nebezpečenstvách a o opatreniach na ochranu pred ich účinkami v zmysle § 147 ods. 1 Zákonníka práce. Oboznamovanie je v súlade s čl. 12 smernice Rady č.89/391/EHS o školení pracovníkov a tiež s čl. 19 písm.d/ dohovoru MOP č. 155/1981 o poúčaní pracovníkov v oblasti BOZP.

Zrozumiteľnosť informácie sa viaže k obsahovej jednoduchosti, ako aj spôsobu podania a jazyku, ktrorému adresát rozumie.

V poslednom čase sme dostali informácie z viacerých zdrojov, že niektorí zamestnávatelia z dôvodov finančnej náročnosti meranie škodlivín na pracoviskách nezabezpečujú. Ďaľším problémom je odmietanie poskytnúť materiály o meraní škodlivín v pracovnom prostredí s odôvodnením, že výsledky merania sú duševným vlastníctvom organizácie, ktorá vykonáva meranie a podniku, ktorý meranie objednal. Zrejme k takejto nesprávnej interpretácii a argumentácii, vedie obava o možné nároky zamestnancov na mzdové zvýhodnenie za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom prostredí v zmysle § 124 ZP. Takéto praktiky však vedú k vyvolávaniu napätia a zhošovaniu komunikačných kanálov, zároveň tiež negujú hodnotu realizovaných výkonov.

Príkladom správnej interpretácie zákona a maximálneho zúžitkovania získaných informácií, sú veľké podniky, ktroré na verejne prístupných miestach zverejňujú výsledky merania škodlivín v životnom prostredí a nemajú problémy s informáciami o pracovnom prostredí. Ako príklad môžme uviesť Slovnaft, Chemosvit, NCHZ. Náš štát má veľký záujem o informovanie verejnosti v oblasti BOZP. Prvé verejné informačné stredisko v SR „ Informačné stredisko ochrany práce - ICOP" zabezpečujúce poskytovanie informácií, ktoré sa týkajú bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a problematiky pracovnovo-právnych vzťahov. Bolo zriadené v roku 2002 so zámerom zvýšiť informovanosť verejnosti v oblasti ochrany práce a napomáhať pri implementácii legislatívy upravujúcej BOZP v podnikoch

spracoval: Mgr. Jozef Rajzinger, PhD.

Značky : BOZP

Odpočet

Všetko najlepšie v novom roku

2
6
7
8
Dni
1
4
Hodín
1
0
Minút

ECHOZ podporte fond solidarity

Počítadlo

PageRank ikona zdarma

Práve tu je 8 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Základná organizácia ECHOZ Chemosvit, Štúrova 101, 059 21 Svit   web:   chemosvit.echoz.sk

Prihlásiť sa aleboRegistrácia

Prihlásiť

Registrácia

Registrácia užívateľa
ALEBO Zrušiť