ZO ECHOZ Chemosvit

A+ A A-

Kolektívne vyjednávanie

Kolektívne vyjednávanie

Kolektívne vyjednávanie

najdôležitejší nástroj ochrany hospodárskych záujmov zamestnancov 

Kolektívne vyjednávanie patrí medzi najvýznamnejšie práva zamestnancov. Súvisí so slobodou združovania, na základe ktorého vznikajú odbory a s právom na štrajk, ktorý je silovým prostriedkom na presadenie požiadaviek v kolektívnom vyjednávaní. 

Prečo vyjednávať kolektívne zmluvy: 

  1. Vzájomný vzťah zamestnanca a zamestnávateľa je v pracovnom práve nevyvážený, pričom sa uplatňuje princíp nadriadenosti zamestnávateľa (možno ukladať zamestnancovi pokyny, riadiť výkon jeho práce) a podriadenosti zamestnanca (povinnosť vykonávať prácu podľa pokynov zamestnávateľa, vykonávať prácu v mene zamestnávateľa).
  2. Táto nerovnováha je „vyvažovaná“ pracovnoprávnou legislatívou (najmä Zákonníkom práce). 
  3. Zákonník práce a iné pracovnoprávne predpisy (napr. zákon o dočasnej PN) upravujú pracovné podmienky , mzdové a iné nároky len ako minimálnu dolnú hranicu ochrany (napr. maximálny pracovný čas, minimálnu mzdu atď.) pričom tieto nároky možno zvýšiť len kolektívnou zmluvou (kolektívne právo) alebo pracovnou zmluvou (individuálne právo).
  4. Pri presadzovaní individuálneho práva na dojednanie pracovných podmienok treba brať do úvahy, že pozícia jednotlivca je „slabšia“ v tom, že je viazaná výlučne na osobné kvalifikačné predpoklady zamestnanca a situáciu na trhu práce (dopyt po jeho profesii). Ak tieto atribúty chýbajú, jeho šance na dosiahnutie dobrých podmienok sú veľmi malé. 
  5. Pri kolektívnom vyjednávaní (kolektívne právo) a jedine pri tejto forme je možné využiť aj najsilnejší prostriedok - štrajk. 
  6. Ani zákonné mechanizmy na ochranu nárokov zamestnancov nemusia byť stabilné. Sú známe neustále tlaky zamestnávateľov napr. na zrušenie minimálnej mzdy a minimálnych mzdových nárokov a tieto zákonné záruky môže nahradiť efektívne len kolektívne vyjednávanie. 
  7. V trhovej ekonomike neexistuje zákon, ktorý by upravoval spôsob rozdelenia hodnoty vytvorenej podnikaním (kapitál + práca resp. jej hodnota vyjadrená mzdou). 
  8. Najdôležitejšou časťou kolektívneho vyjednávania je vyjednávanie mzdových podmienok, ktoré je nástrojom pre už vyššie uvedené spravodlivé rozdelenie vytvorenej hodnoty.                                                                         

Komentárov   

+9 #1 vlaha 2017-03-09 11:27
Myslím, že pri kolektívnom vyjednávaní by sa odbory mali zamerať na zvýšenie príplatkov za nočné zmeny, ktoré neboli riešené v Chemosvite už možno aj 10 rokov. Taktiež ochrana pracovníkov tesne pred dôchodkom nie je žiadna. Ak pracovník pár rokov pred dôchodkom má zdravotné problémy tak zamestnávateľa to nezaujíma. Mám s tým osobné veľmi zlé skúsenosti.
Na záver jeden aforizmus, ktorý je šitý pre niektorých vedúcich pracovníkov v Chemosvite.
"Je priam tragédiou, ak si vedúci na pracovisku začína namýšľať, že je vševedúcim!"
Citovať

Odpočet

Všetko najlepšie v novom roku

2
6
7
8
Dni
1
4
Hodín
3
3
Minút

ECHOZ podporte fond solidarity

Počítadlo

PageRank ikona zdarma

Práve tu je 22 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Základná organizácia ECHOZ Chemosvit, Štúrova 101, 059 21 Svit   web:   chemosvit.echoz.sk

Prihlásiť sa aleboRegistrácia

Prihlásiť

Registrácia

Registrácia užívateľa
ALEBO Zrušiť