ZO ECHOZ Chemosvit

A+ A A-

Dôležité osobné prekážky v práci

Prekážkami v práci môžu byť len také skutočnosti, ktoré právny predpis medzi prekážky zaraďuje. Na poskytnutie pracovného voľna v týchto prípadoch má zamestnanec právny nárok a zamestnávateľ má povinnosť poskytnúť mu pracovné voľno v zákone stanovenom rozsahu nezávisle od toho, či s jedná o ranného zamestnanca alebo zmenového zamestnanca.

 

Dočasné prerušenie práce ako dôsledok každej prekážky v práci na strane zamestnanca upravuje Zákonník práce v dvoch formách:

povinnosť zamestnávateľa ospravedlniť neprítomnosť v práci podľa § 141 ods. 1, 6,

povinnosť zamestnávateľa poskytnúť ospravedlnené pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy podľa § 141 ods. 2.

Vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času (ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť nadpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody),

3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno v prípadoch stanovených v zákone a ak zamestnanec preukáže existenciu prekážky v práci a jej rozsah, je povinný neprítomnosť zamestnanca v práci ospravedlniť. Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať.

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi taký rozsah pracovného voľna, ktorý za nevyhnutný pokladá lekár, ktorý súčasne dáva potvrdenie zamestnancovi na uznanie dĺžky jeho neprítomnosti v práce a prípadné poskytnutie náhrady mzdy. O existencii tejto prekážky a o rozsahu s ňou spojenej neprítomnosti v práci zásadne nerozhoduje ani zamestnanec, ani zamestnávateľ, ale iný objektívny odborný orgán (zdravotnícke zariadenie a pod.). Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.

Sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie

(§ 141 ods. 2 písm. c) bod 1. ZP)

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie. Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť pracovné voľno, ak existuje zákonný dôvod. V kolektívnej zmluve môže byť dohodnutá výhodnejšia úprava. Doby jednotlivých vyšetrení alebo ošetrení sa spočítavajú.

Náhrada mzdy sa poskytuje len tomu z rodinných príslušníkov, ktorý je uvedený v potvrdení o existencii prekážky v práci (§ 144 ods. 2 ZP).

Rodinným príslušníkom na účely Zákonníka práce sú osoby uvedené v § 40 ods. 5 Zákonníka práce. Rodinný príslušník na účely Zákonníka práce je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi právoplatným rozhodnutím príslušného orgánu na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo do výchovy, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije v spoločnej domácnosti.

Nie je možné vyžadovať potvrdenie od všetkých týchto osôb o ich činnosti v dobe trvanie prekážky v práci.

Predmetná zákonná úprava nevyžaduje splnenie podmienky, že sprevádzanie bolo možné zabezpečiť inou osobou, vyžaduje len, aby pracovné voľno s náhradou mzdy bolo poskytnuté len jednému z rodinných príslušníkov.

Zamestnávateľ nie je oprávnený ovplyvňovať rozhodnutie zamestnanca o tom, kto bude rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia sprevádzať, je však oprávnený poskytovať pracovné voľno a náhradu mzdy len tomu zamestnancovi, u ktorého vznikla prekážka v práci tým, že musel sprevádzať rodinného príslušníka.

Značky : Legistlatíva

Odpočet

Všetko najlepšie v novom roku

2
6
7
8
Dni
0
5
Hodín
3
4
Minút

ECHOZ podporte fond solidarity

Počítadlo

PageRank ikona zdarma

Práve tu je 13 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Základná organizácia ECHOZ Chemosvit, Štúrova 101, 059 21 Svit   web:   chemosvit.echoz.sk

Prihlásiť sa aleboRegistrácia

Prihlásiť

Registrácia

Registrácia užívateľa
ALEBO Zrušiť